Inwestycje - najczęściej zadawane pytania.

Inwestycje - najczęściej zadawane pytania.

Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące inwestycji na portalu. Jeżeli jakiś pytań tutaj nie ma, to można je zadać telefonicznie (tel. 669 475 478), osobiście w naszym biurze (ul. Korkowa 24a, Warszawa), lub poprzez email (biuro@duoinvest.pl).

Jak wygląda proces inwestowania i czy muszę gdzieś jeździć do notariusza?

Żeby zainwestować wystarczy się zarejestrować i uzupełnić swoje dane. Następnie wybieramy projekt inwestycyjny, jaki nam odpowiada i określamy, jaką kwotę jesteśmy skłonni zainwestować, oraz, jaki procent wynagrodzenia oczekujemy. Najniższa kwota jaką możemy w danym projekcie zainwestować wynosi 1 000 złotych. Czas na zmianę decyzji lub kwoty mamy do daty podanej przy każdym projekcie. W momencie zakończenia inwestycji, wysyłane jest do inwestorów powiadomienie, czy zakwalifikowali się w danym projekcie i czy ich oferta została przyjęta. Jeżeli oferta została przyjęta, to wysyłamy do Państwa pełnomocnictwo, na mocy którego, umocowana osoba dokona czynności zabezpieczających kredyt. Powoływany jest tzw. administrator hipoteki, który w imieniu wszystkich inwestorów dokonuje zabezpieczenia w czwartym dziale księgi wieczystej (tak jak banki). Dodatkowo u notariusza podpisywany jest akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, weksle i potwierdzenie zawarcia pożyczek. Podpisane dokumenty zabezpieczające Państwa kwotę inwestycji są następnie wysyłane są do każdego z inwestorów i na ich podstawie przelewane są przez inwestorów pieniądze do pożyczkobiorcy. Nie ma więc konieczności żeby gdzieś jeździć. Cały proces inwestowania jest pokazany w skrócie tutaj https://duoinvest.pl/p/jak-inwestowac

Czy, jeżeli projekt inwestycyjny jest na dużą kwotę, mogę też zainwestować?

Tak, na tym polega idea inwestycji w pożyczki społecznościowe. Można inwestować już od tysiąca złotych i ma się takie same zabezpieczenie do tej kwoty jak Ci, którzy inwestują sto tysięcy lub więcej. Suma odpowiadająca potrzebom pożyczkobiorcy jest zbierana od kilku lub kilkunastu inwestorów.

Jak są zabezpieczone moje pieniądze w danej inwestycji?

Każdy projekt inwestycyjny, jaki dajemy na naszą stronę, jest zabezpieczony tak samo jak to wygląda przy bankowym kredycie hipotecznym. Każdy inwestor jest wpisywany w księgę wieczystą nieruchomości do działu czwartego. Kwota zabezpieczenia jest wyższa o 50% niż wpłacony kapitał i wynagrodzenie. Dodatkowo zabezpieczeniem jest akt notarialny w postaci oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Pozwala on, w przypadku braku terminowej spłaty, wystąpić do sądu o klauzulę wykonalności bez potrzeby rozpoznania sądowego. Te dwa zabezpieczenia są przy każdym projekcie, więcej na temat zabezpieczeń można przeczytać tutaj https://duoinvest.pl/p/faq

Dlaczego firmy szukające finansowania nie wystąpią o nie do banku?

Wynika to z kilku powodów. Poniżej opiszę poszczególne grupy naszych klientów:

  • Spółki, w których w ostatnim roku nastąpiła zmiana zarządu. Niestety banki patrzą na takie zmiany nieprzychylnie i wymagają rocznego okresu karencji od czasu dokonania zmiany.

 

  • Firmy, które w ostatnich latach prowadziły duże inwestycje i mimo wysokich przychodów nie wykazują odpowiednich dla banku dochodów. Niestety banki, mimo dobrego zabezpieczenia, nie chcą uwzględniać poczynionych inwestycji i pokazanego dużego przychodu.

 

  • Spółki, w których w zarządzie lub wśród wspólników występuje osoba ze złą historią kredytową. Obecnie przy kredytach dla spółek banki sprawdzają wszystkich wspólników i cały zarząd. Mimo, że spółka jest osobnym podmiotem to dla banku nawet wysoki dochód i dobre zabezpieczenie nie jest wystarczające. Wymagane jest żeby wszystkie osoby z zarządu i wspólnicy również posiadały dobrą historię.

 

  • Firmy, w których w ostatnich pięciu latach właściciel opóźnił się ze spłatą jakiejś raty powyżej 60 dni. Tutaj również nie wystarczy bardzo dobre zabezpieczenie inwestycji w postaci nieruchomości i dochodów.

 

  • Firmy i spółki, które trafiły do nierzetelnych pośredników finansowych i zostały przez nich zrobione tzw. zapytania o kredyt. W przypadku więcej niż trzech zapytań o kredyt w krótkim czasie traci się punktację scoringową. Niska punktacja powoduje, że musimy poczekać do anulowania się tych zapytań. Trwa to nawet rok czasu.

 

  • Firmy i spółki, które nie wykazują zdolności kredytowej w związku z posiadanymi kredytami. Jeżeli mamy kredyty i płacimy je regularnie a przy okazji posiadamy zabezpieczenie inwestycji w postaci nieruchomości, to dla banku jest również za mało. Posiadane zobowiązania finansowe nie mogą przekraczać, w zależności od banku, 50% naszego dochodu. I tak w przypadku gdy mamy dochód miesięczny na poziomie 100 000 złotych oraz spłacamy regularnie raty w wysokości 50 000 złotych nie dostaniemy kredytu. Mimo, że posiadamy zabezpieczenie i wolne 50 000 złotych na spłatę naszych zobowiązań.

 

  • Firmy i spółki stosujące tzw. optymalizację podatkową. Stosując strategie związane z optymalizacją podatkową dla obniżenia podatków jakie płacimy również mamy nikłe szanse na kredyt w banku. W tym przypadku również nasze zabezpieczenie hipoteczne inwestycji nie ma znaczenia.

 

Pożyczkobiorcy do nas się zgłaszający muszą posiadać nieruchomość wartą co najmniej dwukrotnie niż wartość zaciąganego zobowiązania. Dodatkowo prosimy ich o dokumenty finansowe oraz opis celu inwestycji i obecnej działalności. W podpisywanych z nami umowach oświadczają oni o braku zaległości wobec urzędów i braku toczących się egzekucji. Zdarzyć się jednak może, że z jakiś powodów przedsięwzięcie biznesowe firmy nie wyjdzie. Co dzieje się wtedy? Wtedy mogą Państwo skorzystać z posiadanych zabezpieczeń i posiadając akt notarialny, jakim jest oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd nie przeprowadza tutaj postępowania jak to jest tradycyjnie, tylko wydaje taką klauzulę. Następnie oddajemy akt z klauzulą do komornika. Na jej podstawie Państwa inwestycja jest ściągana z całego majątku i z wszystkich dochodów dłużnika. W przypadku braku wystarczających dochodów na licytację jest wystawiana hipoteka na której jest zabezpieczenie. Na każdym etapie można skorzystać z podpowiedzi naszych prawników. istnieje również możliwość zlecenia, na indywidualnych warunkach, całego procesu windykacji bezpośrednio naszemu prawnikowi.

Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem

Martyna Orzełowska